SHOULD NATURAL MAID CONTINUE TO SELL ONLY THE GALLON-SIZE PLAIN YOGURT (SELL AS IS), OR CONVERT.

SHOULD NATURAL MAID CONTINUE TO SELL ONLY THE GALLON-SIZE PLAIN YOGURT (SELL AS IS), OR CONVERT.
Making sell as is or process further decisions Naturalmaid processes organic milk into plain yogurt. Naturalmaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $800, yields 600 gallons of plain yogurt. Naturalmaid sells the one-gallon tubs for $7 each and spends $0.16 for each plastic tub. Naturalmaid has recently begun to reconsider its strategy. Naturalmaid wonders if it would be more profitable to sell individual-size portions of fruited organic yogurt at local food stores. Naturalmaid could further process each batch of plain yogurt into 12,800 individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Naturalmaid would sell each individual portion for $0.54. Packaging would cost $0.07 per portion, and fruit would cost $0.11 per portion. Fixed costs would not change.

 
. .

The post SHOULD NATURAL MAID CONTINUE TO SELL ONLY THE GALLON-SIZE PLAIN YOGURT (SELL AS IS), OR CONVERT. appeared first on My Nursing Paper.
 
Do you need a similar assignment done for you from scratch? We have qualified writers to help you. We assure you an A+ quality paper that is free from plagiarism. Order now for an Amazing Discount!Use Discount Code “Newclient” for a 15% Discount!NB: We do not resell papers. Upon ordering, we do an original paper exclusively for you.

Open chat